Актуелно
Почетна / Популарно (страница 4)

Популарно

Кривична за кичевец, не ги почитувал мерките за самоизолација

Кривична пријава против 53-годишник од кичевско поради „непостапување според здравствени прописи за време на епидемија“, сооштува Министерството за внатрешни работи. „Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „непостапување според здравствени прописи за време на епидемија“, ОВР Кичево поднесе кривична пријава против М.З.(53) од кичевското село Пласница. Тој, на …

Повеќе

Анонимна пријава за лица кои не ги почитуваат мерките за самоизолација

Од денеска може да се поднесе анонимна онлајн пријава за лица кои не ги почитуваат мерките за самоизолација. Доколку познавате лице кои не почитува мерки за превентива и самоизолација (вратени од средно/високо ризични земји, лица со симптоми, лица кои не се самоизолираат), пријавете на линкот во прилог. Во најголем дел …

Повеќе

Хуманоста во време на коронавирус

Хуманите потези во време на корона вирусот уште еднаш покажа како треба да се биде општествено одговорен и солидарен према оние на кои тоа им е најпотребно. Деновиве често се појавуваат соопштенија и апели од физички и приватни лица кои сакаат и се спремни да им помогнат на загрозените од …

Повеќе

Нова герила акција „Држете растојание“

Нова герила акција „Држете растојание“ на плоштадот „Македонија“ има за цел на најдиректен и визуелно експлицитен начин да ги потсети граѓаните да држат растојание, да избегнуваат гужви, да го намалат ракувањето и ги минимизираат своите контаки и на тој начин да се заштитат себеси и другите од невољата која не снајде …

Повеќе

Една година и осум месеци затвор за Емил Јакомовски

Една година и осум месеци затвро заработи поранешниот вработен во Централниот регистер Емил Јакимовски, кој беше обвинет за закани кон новинарката Мери Јордановска и загрозување на безбедноста на поранешната сопруга. Јакимовски ќе треба да лежи во психијатриската установа во Бардовци, додека лекарите не утврдат дека е во подобра здравствена состојба …

Повеќе

Судењето за случајот „Титаник 3“ се одложи за 25 март поради коронавирус

Согласно препораките на Владата за справување со корона вирусот, деенска во Кривичниот суд Скоје се одложи судењето за случајот „Титаник 3“. Претседателот на судечкиот совет, судијката Марија Клетничка, која наредното рочиште го закажа за 25 март, информираше дека одлуката се темели на препораките од Владата. Исмет Гури кој е прво …

Повеќе

Помош за сите дебарчани кои „заглавија“ поради корона во Скопје

Во тешките моменти се познаваат и хероите и добрите луѓе. Мики Чилку, еден од поновите туристички бизнисмени во Скопје реши својот хостел да им го понуди на сите  дебарчани кои се „заглавени“ во Скопје поради новонастанатата ситуација. “Ги повикувам сите СТУДЕНТИ и ВРАБОТЕНИ дебарчани кои се заглавени во Скопје поради …

Повеќе

ПОЗИТИВА НА ДЕНОТ: „Седи дома, да не фатиш корона“

Дека во карантин знае да биде и забавно, сведочи видеото кое се појави на социјалните мрежи, а на кое таткото и мајката со нивниот мал син, на доста инспиративен начин смислиле песничка за коронавирусот. „Ти седи дома, да не фатиш корана, тој е опасен за нас, и само дома ти …

Повеќе

МНР испрати нота до словенечко и хрватско МНР за нови конвои

Во врска со застојот на македонските автопревозници на италијанско-словенечката граница, информираме дека вчера се обезбеди конвој за одреден број македонски превозници, кои беа придружувани од словенечката полиција и транзитираа преку словенечка територија на пат кон крајната дестинација – Република Северна Македонија. Министерството за надворешни работи на Република Северна Македонија, со …

Повеќе

Граѓаните ќе добиваат бесплатни смс пораки со известувања за коронавирусот

Граѓаните ќе добиваат бесплатни смс пораки со известувања за состојбата и актуелностите со коронавирусот“, информираше министерот за здравство Венко Филипче. „Сите пораки кои ќе ги добијат од телеком мрежите се валдини и известуваат за состојбата и актуелностите за кои сметаме дека ова е добар механизам да се известат граѓаните во …

Повеќе