Финансиски скандал го тресе Ватикан

од Aleksandar Petrovski

Нов скандал ги тресе sидовите на „Св. Петар“, објави Би-Би-Си во својот материјал за случајот.

Кардиналот Џовани Анџело Бечиу, една од највисоките фигури во Ватикан, неочекувано се повлече од својата функција и титула, објави Светиот Престол во четвртокот.

„Светиот Отец ја прифати оставката на Префектот на Конгрегацијата за причини на светците и правата, претставена од Неговото високопреосвештение кардинал Џовани Анџело Бечиу“, се вели во соопштението.
Неочекувано, кардиналот откри дека оставката не е доброволна, но е направена по барање на папата Франциск, кој беше обвинет за корупција против него.

Според Бечиу, тој за италијанскиот печат изјавил дека добил притисок од Светата Столица под сомнение дека „им дал пари од црквата на своите браќа“, нешто што категорично го негираше.

„Не украдов евро. Не сум под истрага, но ако бидам испратен на суд, ќе се бранам“, рече тој.

На прес-конференција во петокот, Бечиу рече дека неговото отстранување дошло „како гром од ведро небо“ и дека папата страдал кога ја објавил веста.

„Сè е надреално. До вчера се чувствував како пријател на папата, верен слуга на папата“, рече тој.
„Тогаш папата ми рече дека веќе не ми верува затоа што добил извештај од судиите дека сум сторил дело проневера“, додаде кардиналот.

Оставките на ова ниво во Ватикан се исклучително ретки, а Светата столица даде неколку појаснувања во својата изјава издадена во четвртокот вечерта.

Кардиналот Бечиу е близок соработник на Франcиск и претходно беше клучна позиција во Државниот секретаријат на Ватикан.

Неговото име започна да се поврзува откако беше откриено дека тој бил вклучен во контроверзен договор за инвестирање во луксузна зграда во Лондон со црковни средства.
Оваа инвестиција оттогаш е предмет на финансиска истрага.

Кардиналот е дипломат со кариера: од 2011 до 2018 година ја извршуваше важната улога на заменик за општи работи во Државниот секретаријат, што подразбира секојдневни средби со папата.

Франциск го назначи за кардинал во 2018 година, кога зазеде нова позиција на чело на одделот одговорен за претставување на новите светци и благослови на Црквата.

„Му реков на папата: зошто ми го правиш ова пред целиот свет?
Зборовите припаѓаат на еден од најважните кардинали во Католичката црква, кој сега е отпуштен и лишен од правото да го избере следниот папа.

Бечиу беше заменик државен секретар, со неограничен пристап до папата Франциск, а подоцна беше и шеф на одделот што ги избира идните светци.

Но, во четвртокот вечерта, тој беше повикан на напната средба со неговиот шеф.

Кардиналот Бечиу договори контроверзна набавка на имот во Лондон со 232 милиони долари црковни средства, вклучително и пари од милостина.

Другите извештаи велат дека тој поддржувал римска болница во која работела неговата внука.

„Светиот Отец објасни дека сум им служел на своите браќа и на нивниот бизнис со пари од Црквата, но сигурен сум дека нема кривични дела“, изјави тој за италијанскиот весник „Домани“.
Но, негирање на тоа не е доволно. Она што се случува се нарекува земјотрес во Ватикан.

Кореографијата за неговото разрешување може да изгледа неверојатно, но потсетува дека скандалот и корупцијата што ги мачи владите ширум светот достигнаа највисоки нивоа на Светиот Престол.

Во времето кога тој беше заменик државен секретар за општи работи, свештеникот беше вклучен во бизнис со луксузен имот во богат дел од Лондон.

Купувањето на станбениот блок „Sloane Avenue“ е извршено со црковни пари преку средства и офшор компании, според официјалните документи.

Петмина членови на персоналот беа суспендирани минатата година, откако полицијата во Ватикан влезе и заплени документи и компјутери.

Во јуни, италијанскиот бизнисмен Џанлуиџи Торзи беше уапсен од полицијата во Ватикан под сомнение за изнуда и проневера.

На почетокот на оваа година, кардиналот Бечиу ја бранеше набавката.

„Инвестицијата е направена во зграда. Тоа беше добар и навремен потег и многу луѓе ни завидуваат“, рече тој во февруари.

Тој исто така негира дека парите собрани за сиромашните биле користени во зделката.

Италијанските медиуми веруваат дека ненадејното заминување на кардиналот може да биде поврзано не само со имотот на Лондон.

Во едно интервју во петокот, кардиналот рече дека папата се соочил со него за парите на Црквата што ги дал на бизнис што го воделе неговите браќа.

Задруга во Сардинија, водена од неговиот брат Тонино Бечиу, им помага на мигрантите, а кардиналот вели дека се пријавени сите пари.

Извештаите од италијанскиот печат, исто така, укажуваат на тоа дека папата не бил задоволен од употребата на средства од сиромашните за други инвестиции.

Минатата година, италијанскиот неделник „L’Espresso“ објави извештај на анти-корупциското тело на Ватикан, во кое се тврди дека 725 милиони долари биле инвестирани во шпекулативни инвестиции.
Кардиналот Бечиу ќе ја задржи својата титула, и покрај оставката на собранието. Сепак, тој нема да може да гласа за следниот папа.

Последниот кардинал кој се откажа од своето право да гласа за нов папа беше шкотскиот кардинал Кит О’Брајан, кој поднесе оставка во 2013 година, поради сексуален скандал.

Тој почина пет години подоцна.

loading...

Слични содржини