Шкариќ: Иванов го прекрши Уставот поради мандаторот Груевски

од Vladimir Zorba

Претседателот Иванов треба да го додели мандатот за формирање на владата на партијата, односно коалицијата која може да обезбеди мнозинство во Собранието, а не на партијата која освоила најмногу пратенички мандати, објаснува професор Светомир Шкариќ во изјава за Плусинфо.

svetomir-skarik-01 skaric

Според него, со тоа што Иванов го даде мандатот на Груевски го прекрши Уставот.

 Интегралниот текст можете да го прочитате тука

Слични содржини