Силниот земјотрес во Романија го разнишa и Киев

од Vladimir Zorba

Податоци за жртви и разурнувања засега не се објавени. Епицентарот е во  градот Вранчеа.1474673216-38b9f44500000578-3804112-image-a-58-1474655070376

Во Романија ноќеска , во 01.11по полноќ , се случил земјотрес со интензитет од 5,6, кое е почувствуван и во Украина,  и Бугарија пренесоа УНН, повикувајќи се на податоците на Европскиот медитерански сеизмолошки центар (EMSC).Земјотресот е почувствуван и во Северна и Североисточна Бугарија, како и на високо ниво на Софија, како и во Молдавија. Нема податоци за настрадани и материјални штети. Земјотресот е регистриран во 01,11 часот. Со епицентар на 7 километри западно од Палтин во Романија и на 153 километри северно од Букурешт, со длабочина 94 километри
Во социјалните мрежи луѓето велат дека потресот е почувствуван во Киев и други градови на Украина. ”

 Во мрежата истече  и првото видео од силниот земјотрес во Романија . Тоа е снимано  со телефон и најверојатно е снимена во бензинска станица или во деноноќен  ресторан.

 Се очекуваат и други афтершокови и потреси.

 

Слични содржини