Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Поднесени 23.861 барање за финансиска помош за исплата на плати

Вкупно 23.861 барање заклучно со вчерашниот ден, кој беше и краен рок, се поднесени до Управата за јавни приходи за владината мерка за финансиска поддршка за исплата на плати за април во износ од 14.500 денари за вработените во реалниот сектор. Директорката на УЈП Сања Лукаревска денеска на прес-конференција во …

Повеќе

За ублажување од кризата, угостителите ќе ги презентираат своите ставови

Туристичко-угостителска комора на Македонија денеска ќе ги презентира своите ставови и предлози за ублажување на последиците од коронавирусот врз овој сектор. Угостителите, како што информираат од Сојузот на стопански комори, сметаат дека досегашните мерки не ги задоволуваат потребите за одржување на малите субјекти. За таа цел на прес конференцијата ќе …

Повеќе

Онлајн акцелераторска програма за млади за започнување сопствен бизнис

Фондацијата „Претприемачки сервис за млади“ објавува повик за учество на млади лица во онлајн акцелераторска програма за започнување сопствен бизнис. Целта на програмата е да овозможи поддршка на младите лица кои имаат идеја за започнување сопствен бизнис. Право на учество имаат младите на возраст од 18 до 35 години,а најдобрите …

Повеќе

Развојна банка: Фирми почнаа да праќаат апликации, размислуваме за внесување други дејности

Развојната банка веќе добила апликации од фирми погодени од коронавирусот за бескаматните кредити, велат од таму за „Лоаклно“. Од таму посочуваат дека навремено и транспарентно ќе биде известена јавноста за сите одлуки на Развојната банка, како и дека се размислува поголем опфат на дејности погодени од коронакризата за овие кредити, …

Повеќе

Бараат помош од државата: Загрозени 29.000 вработени во угостителството

Државата да каже дали предвидува поддршка за угостителите. Ако не, тие навреме да бараат помош преку други мерки, за да не останат без никаков приход, апелира денеска Групацијата за угостителство при Сојузот на стопански комори. Групацијата предупреди дека угостителите не можат сами да го издржат економскиот удар од коронавирусот и …

Повеќе

За СОНК не е прифатливо јавниот сектор да зема до 14.500 денари плата

Самостојниот синдикат за образование, наука и култура (СОНК) не се согласува со предлогот на СДСМ за намалување на платите на вработените во јавната администрација и бара од Владата доколку добие таков предлог, тој да биде одбиен. Според Синдикатот, ваквиот предлог е радикален и директно ќе влијае врз работниците кои се …

Повеќе

Анализа: Коронавирусот ќе има одраз и врз нашата економија, Владата да преземе одредени мерки

Со појавата на корона вирусот се појави и загриженоста околу тоа дали и колку ќе „страда“ македонската економија. Колку кризата ќе се одрази и ќе предизвика остар пад во услужниот сектор, туризмот и индустријата. Поранешниот советник на екс-министерот Тевдовски, Бранимир Јовановиќ смета дека дека коронавирусот ќе има одраз и врз …

Повеќе

Ангеловска порачува: Поголема вклученост на жените за посилна економија! (видео)

Придонесот на жените во економскиот раст е далеку под потенцијалот. -Неискористениот потецијал на високо квалификуваниот женски кадар претставува загуба на таленти и загуба за економијата во целост.Живееме во дигитален свет, свет кој има поголем потенцијал за поголема еднаквост, помалку предрасуди и далеку повеќе можности од традиционалнииот.Свет кој нуди поголема шанса …

Повеќе

МАТТО со порка до Мицковски: Политиката треба да биде водена од економијата, приватниот сектор и граѓаните

Јавниот дијалог да добие нов модел – не ние да бидеме водени од политиката, туку политиката да биде водена од економијата, приватниот сектор и граѓаните, рече претседателот на Стопанската комора Македонија – Турција (МАТТО), Ајдован Адемоски на денешната средба со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицковски. Ајдован напомена дека благосостојбата на …

Повеќе

Мицкоски: Државата не треба да биде пречка за бизнисот, државата треба да го стимулира бизнисот

Денеска сме во Кочани и ја продолжуваме нашата активност после посетите во Прилеп, Радовиш, Гевгелија, Велес. Согласно планот разговараме со бизнис секторот, разговараме со реалниот сектор. Вчера имавме посета и на Стопанската Комора, денеска практично се надоврзува посетата на состанокот од вчера што го имавме со Стопанската Комора, овде во …

Повеќе