Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Не поверувал: Командантот ѝ спуштил слушалка на Меркел која се јавила да се заблагодари

Канцеларката Ангела Меркел сакала да им се заблагодари на пожарникарите доброволци, па ги побарала на телефон. Но, првиот повик не поминал онака како што таа се надевала. Меркел минатиот понеделник во 19 часот се јавила во пожарната одалечена на 200 километри од Берлин, а ѝ се јавил командантот Андре Мусвик. …

Повеќе

БИДЕТЕ БЕЗБЕДНИ за Градот се работи: Скопската Пожарна и покрај препораките ќе работи со полн капацитет

Скопската Пожарна соопшти дека и  покрај препораките на Владата за вирусот КОВИД19 ќе работи со полн капацитет. Драги наши сограѓани и покрај препораките на Владата за вирусот КОВИД19. Сакаме да ве известиме дека Бригадата за противпожарна заштита на Град Скопје работи со полн капацитет како и сите денови во годината.БИДЕТЕ …

Повеќе

Избил пожар во поранешниот Геолошки завод

Вчера во 21.16 часот во СВР Скопје, Д.И.(70) од Скопје пријавил дека околу 20.30 часот во бараки од поранешен Геолошки завод настанал пожар при што била опожарена настрешница на една од бараките. Пожарот бил изгаснат од екипа од Бригадата за противпожарна заштита од Скопје, а повредени лица нема.

Повеќе

Се запалила влезната врата на Партизан дом – Мирковци

Вчера во 14.00 часот во СВР Скопје, Р.В.(52) од с.Бањани, скопско, пријавила дека околу 13.45 часот настанал пожар во Партизански дом – Мирковци во с.Сандево, при што била опожарена дрвената влезна врата. Пожарот бил изгаснат од екипа на Бригадата за противпожарна заштита Скопје, а повредени лица нема.

Повеќе

Се запалила соба од стан во Струмица на новогодишната ноќ

Околу два часот по полноќ избувнал пожар во стан на вториот кат од зградата број 25 на улицата „Јанко Цветинов“ во Струмица. Повредени нема, но целосно е уништена една од собите на станот. „Во гаснењето на пожарот, Територијалната противпожарна единица на Струмица учествуваше со четворица пожарникари и едно противпожарно возило и …

Повеќе

Пожарникарите за Нова година имале осум интервенции

Осум упсешни интервенции имала Територијалната противпожарна бригада на Град Скопје во текот на новогодишната ноќ. Од Пжарната истакнаа дека меѓу интервнециите на дежурните екипи биле гаснењето на пожари на тераса, кое било од пиротхенички материјал, но и на дуќан и штала. Во интервенциите наишле само на едно повредено лице кое …

Повеќе

Изгоре куќа заштитена како споменик на културата во Велес

До темел изгоре куќа во стариот дел на Велес, во месноста позната како Варналиите, пренесува Телевизија 24. Според нивните информации, еден човек изгорел во пожарот, кој избувнал во неговата куќа синоќа околу 22 часот. Пожарникарите се обидуваа да го локализираат огнот, но порадинепристапниот терен и густо населената улица, борбата со …

Повеќе

Почина 24-годишно момче кое се здобил со тешки изгореници од пожарот во стан во Тетово

Почина 24-годишниот А.С. кој се здобил со тешки изгореници на телото од пожарот што го опфати вчера неговиот стан во Тетово, пренесе Алсат. Младиот се наоѓал под респираторниот апарат на Клиниката за анестезија, реанимација и интензивна нега. И покрај третманот, лекарите велат дека длабочината на изгорениците нанесело штета на многу …

Повеќе

Пожарникарите со брза интервенција, изгаснат пожарот на Рузвелтова

По гаснењето на пожарот на Рузвелтова, на Фејсбук се огласи и Пожарната Скопје. „Во 13:30 добивме дојава за ПОЖАР во Стан на 5 кат на ул.Рузвелтова. Интервенирано со 5 противпожарни возила. Пожарот е комплетно изгаснат во 14:00 брзата интервенција и професионалноста на дело секогаш за граѓаните“, пишуваат од Пожарната.

Повеќе

Изгорено машко тело пронајдено во остатоци од импровизирана барака

Изгорено машко тело е најдено во остатоците од импровизирана барака што изгоре ноќеска во близина на спортската сала на тетовскиот спортски центар, информира денеска СВР Тетово. Пожарот во тетовската Пожарна е пријавен ноќеска околу 3 часот, а подоцна и полицијата добила повик за настанот. -Пријавен е пожар во импровизирана барака …

Повеќе