Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Деми Ловато: Не ја добивав помошта што ми требаше

Деми Ловато не се срами од своето минато, туку отворено зборува, со цел да ја подигне свесноста кај сите кои се соочуваат со слични проблеми како нејзините. За време на гостувањето кај Елен Деџенерис, откри дека проблемите со зависноста започнале поради булимијата. Дури и кога мислела дека ѝ е подобро, …

Повеќе

Бен Афлек конечно прозборе за алкохолизмот: Во животот најмногу жалам што се разведов

Бен Афлек по кратката пауза се враќа на големото платно во филмот The Way Back. Во него игра тренер на средношколски кошаркарски клуб кој се труди да ја одржи контролата врз својот живот, додека се бори со алкохолизам и брак кој се распаѓа. Афлек во интервју за New York Times …

Повеќе

Загрижувачки: Вака реагираат младите доколку им го одземете телефонот

Скоро една четвртина од младите токолку многу се потпира на паметните телефони, што тоа се претвора во зависност, сугерира психијатриското истражување кое го пренесува BBC. Истражувањето кое го спроведе лондонскиот Кингс Колеџ покажува дека таквото зависничко однесување значи дека луѓето се во паника кога ќе им го скратите пристапот до …

Повеќе

Психијатрите тврдат дека претераното онлајн-купување е ментално нарушување

Зависноста од купување преку интернет треба да се препознае како вистинско ментално нарушување, велат експертите, оваа зависност има големо влијание врз човечкиот ум. Иако зависноста од купување е одамна призната, таа денес има прилично поинакво значење и обем. Сега, тоа влијае на еден од дваесет луѓе, според „Дејли мејл“. Така, …

Повеќе

Актерката за борбата со зависноста: Татко ми и јас заедно земавме кокаин

Актерката Jamie Lee Curtis во интервју за магазинот Variety отворено зборувала за својата борба со зависноста, а открила дека некое време се дрогирала заедно со татко ѝ, актерот Tony Curtis. – Знаев дека татко ми има проблеми, а имав и јас па ја делевме дрогата. Имаше времиња кога јас бев …

Повеќе

Наоми Кемпбел: да си сингл не значи дека си осамен

Популарната 49годишна супермоделка, која моментално е сама по завршувањето на кусата романса со Лиам Пејн, вели дека тешко е да најде момче поради славата и работата која ја работи, но сепак во моментов не е расположена за нова врска. – Мене многу ми е важна приватноста, и да е познавам …

Повеќе

Иницијатива на Motorola сака да не ослободи од зависноста од телефони

Во декември минатата година во Бразил, Индија, САД и Франција се спроведе истражување по нарачка на Motorola што се обиде да утврди како ги користиме смартфоните и како наоѓаме баланс помеѓу нивната употреба и животот. Анализата на одговорите на 4.418 корисници на паметни телефони на возраст меѓу 16 и 65 …

Повеќе