Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Ајкула од половина тон уловена кај Шибеник

Близу Шибеник, Хрватска, вчера била фатена ајкула тешка половина тон, а била во мрежата заедно со други риби од уловот. Ајкулата му припаѓа на видот Хеxанчус грисеус и бргу потоа е вратена во морето. Перо Угарковиќ од хрватскиот Институт за океанографија и рибарство изјави дека животното не е опасно и …

Повеќе