Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Периодот за прием на децата во градинките, проблем за родителите

Дел од градинките започнаа со работа на 9 септември, друга пак поради реновирање го одложија отворањето за в понеделник односно 14 септември. –Откако ни беше соопштено дека градинката ќе почне со работа на 14 септември. Ме збуни приемното време за групата на моето дете кое ќе биде од 8:30 до …

Повеќе

Под строго пропишани протоколи градинките ги отворија вратите, некој ќе почнат од 14 септември!

Градинките денеска  под строго пропишани протоколи вршеа прием и престој на децата. Со лекарска потврда дека детето е здраво,измерена температура и дезинфекција раце дечињата може да влезат во градинките.Но, сепак некои градинки не беа подготвени да ги отворат вратите за најмалите. Објектот “Расадник” вратите за најмалите ќе ги отвори на …

Повеќе

Со потврда од матичен лекар детето ќе може да биде згрижено во градинка

Градинките повторно се отворат на 9 септември односно среда по Денот на независноста. Приемот на децата по воспитна група треба да биде со 10 минути временска разлика на влез, на кој задолжително е обележано растојание од 2 метри, а детето го спроведува еден родител кој секогаш носи заштитна маска.Воедно секое …

Повеќе

Филипче: Клиниките се подготвуваат за прием на редовните пациенти од следната недела

Од следната недела најверојатно ќе бидат во функција клиниките за да можат да ги примаат редовните пациенти, според однапред утврдени протоколи, изјави денеска министерот за здравство Венко Филипче на новинарско прашање кога ќе се нормализира јавното здравство за да може да прима редовни пациенти. Рече дека се уште се подготвуваат …

Повеќе

Кејт како вистинска идна кралица пречека илјада важни гости (ФОТО)

Во Бакингемската палата се одржа традиционалниот дипломатски собир кој го организира кралицата Елизабета, а на кој се појавија околу илјада важни гости. Секако, на овој собир присуствуваа и војводата и војвотката од Кембриџ, на кои ова им е шесто појавување на овој важен настан. Се работи за многу свечена прилика, …

Повеќе