Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Храна која го подобрува расположението

Во услови на самоизолација, очекувано е и да сме нерасположени и нервозни, но и да ни се јаде почесто. Прво правило за да останеме здрави е да не се прејадуваме, а секако во овој период можеме да си помогнеме со намирници кои го подобруваат нашето расположение. Врската меѓу расположението и …

Повеќе

Ќе ви го расипе расположението: Одбегнувајте ги овие парчиња облека во изолација

Во древната кинеска фенг шуи вештина, постои верување дека некои парчиња облека можат да го расипат вашето расположение. Еве кои шест парчиња облека според фенг шуи, носат негативна енергија и најдобро би било да ги одбегнувате за време на изолацијата. 1. Стара и растегната облека Според ова древно кинеско верување, …

Повеќе

Подобрете го расположението со помош на овие намирници

Храната не служи само за да нè засити и да влијае врз нашето здравје. Таа, всушност, може многу да помогне во одржување на доброто расположение. Многу видови храна поттикнуваат лачење на ендорфин и серотонин, кои се одговорни за тоа дали сме среќни, задоволни, расположени и насмеани. Кои намирници можат да …

Повеќе

Шест песни создадени за божикно дружење со најблиските

1 . Have Yourself a Merry Little Christmas Легендарната Џуди Гарланд во мјузиклот „Meet Me in St.Louise“ ги отпеа стиховите напишани од Хју МАртин и Ралф Биан. Песната е прогласена за една од најфобрите музички остварувања во Америка и доживеа бројни интерпретации, меѓу останатите и онаа на Френк Синатра.   …

Повеќе

Празничната храна докажано може да помогне за подобро расположение

Декември и јануари се месеци кога трпезата изобилува со најразновидна празнична храна, која е превкусна. Во овој период ретко кој може да мисли на диети и здрава исхрана, па затоа опуштете се, но не претерувајте премногу. Иако се работи за прилично калорична храна подготвена со намирници кои вообичаено не би …

Повеќе

6 научни причини зошто понеделник е најлош ден во неделата

Веќе на сите ни е јасно – не го сакаме понеделник, мачно ни е извршувањето на задачите и ни создава анксиозност. Но, дури и за тоа има причини кои потекнуваат од праисториското време. Како што наведува магазинот „Менталфлос“, науката издвоила дури шест причини зошто понеделник е најлошиот ден од неделата. …

Повеќе

Одмор и подобар сон: Користете ги овие три етерични масла

Ароматерапијата помага во воздухот да се разнесат ароматизирани честички благодарение на кои се релаксираме, смируваме и полесно заспиваме. Различни етерични масла имаат различна намена во ароматерапијата, а следниве три помагаат побрзо да се опуштите и полесно да заспиете. Лаванда Маслото од лаванда има долговековна примена и е едно од најпопуларните …

Повеќе