(ВИДЕО) Почна Централниот одбор на СДСМ

од desk2

Почна Централниот одбор на СДСМ, каде партијата треба да го избере лидерот Зоран Заев за официјален мандатар.

Со поддршката од ДУИ, Заев има 67 потписи за да го добие мандатот од претседателот Ѓорге Иванов, по што следуваат преговорите со албанските партии за парламентарно мнозинство и формирање влада.

ДУИ најави дека во понеделник ќе одлучи дали ќе биде дел од владата или ќе поддржи малцинска влада.

loading...

Слични содржини