In&Out

Геј пар исфрлен од автобус

Геј пар исфрлен од автобус

Возачот  на автобус во Лондон исфрлил пар хомосексуални за тоа што се бакнуваат. “Со мојот дечко разговаравме, кога тој ме бакна. Кога го виде тоа, возачот зеде да вика:” Еј, вие двајца, не правете го тоа во мојот автобус! Губиме, не сакам да ви гледам! “, Раскажува 23-годишниот Џек Џејмс. “Отпрвин едноставно не можевме да […]

21/10/2014, 8:03   Повеќе →
Заслепувале со ласер слетување  на авиони

Заслепувале со ласер слетување на авиони

Во изминатата ноќ бил направен обид за заслепување на екипажот на летот од Хонгконг до Владивосток со ласер. Инцидентот се случил непосредно пред круг пред спуштањето на авионот за слетување, соопштува весникот Вијести.Според транспортната служба кон Министерството за внатрешни работи на Русија приземјувањето било извршено во нормален режим, а авионот пристигнал на аеродромот “Кневичи” закажаното. […]

21/10/2014, 7:40   Повеќе →
Пиваџиите се поуспешни во кревет од кафеџиите

Пиваџиите се поуспешни во кревет од кафеџиите

Кригла пиво на ден  ги удвојува шансите на мажот да стане татко, покажува новото истражување. Според истото истражување, сепак мажите кои сакаат да формираат семејство, треба да сја  намали потрошувачката на кафе, бидејќи само две шољи дневно ги намалуваат нивните шанси за бебе.  Друго истражување покажа дека вегетаријанците имаат пониска содржина на сперма од мажите невегетаријанци […]

20/10/2014, 21:29   Повеќе →

Спорт

Манчестер Јунајтед избегна пораз на гостувањето кај ВБА

Манчестер Јунајтед избегна пораз на гостувањето кај ВБА

Повеќекратниот шампион на Англија Манчестер Јунајтед успеа да се спаси од пораз на синоќешниот последен натпревар од 8.коло од Премиер лигата. „Црвените ѓаволи“ на гостувањето кај Вест Бромвич Албион со погодок во 87.минута го изедначија резултатот на 2:2. Со голот на Стефан Сесињон домаќинот поведе во 8.минута. На почетокот на вториот дел Маруан Фелаини во […]

21/10/2014, 8:31   Повеќе →
Историја: Ливерпул секогаш го победува Реал Мадрид, и тоа на нула

Историја: Ливерпул секогаш го победува Реал Мадрид, и тоа на нула

Чудно но вистинито – Реал Мадрид има само порази во официјалните натпревари против Ливерпул и “лос бланкос” немаат одбележан гол. Двата европски гиганти изненадувачки играле само три официјални средби едни против други. Во 1981 година двата тима играа за трофејот за КЕШ на “Парк де Пренс” во Париз. Алан Кенеди го одбележува единствениот гол во […]

20/10/2014, 22:14   Повеќе →
Тројца дефанзивци на Барса го пропуштаат натпреварот со Ајакс

Тројца дефанзивци на Барса го пропуштаат натпреварот со Ајакс

Дефанзивецот на Барселона Адријано Кореја нема да игра против Ајакс утре вечер во натпревар од групната фаза на Лигата на шампионите, пренесоа шпанските медиуми. Бразилецот има мускулни болки и не е подготвен за игра. Други двајца дефанзивци – Томас Вермален и Даглас, продолжуваат да имаат проблеми. Екипата на Франк де Бур гостува на “Камп Ноу” […]

20/10/2014, 22:11   Повеќе →

Сцена

Метју Меконахи призна дека е суетен

Метју Меконахи призна дека е суетен

Холивудскиот актер Метју Mеконахи призна дека е суетен. Ѕвездата од “Клубот на купувачите од Далас” смета дека има доста високо мислење за свој шарм и добар изглед. 44-годишниот Метју додаде уште дека таи вистинска самопочит кон себе и го смета својот талент за извонреден. Говорејќи во новиот број на магазинот GQ (ноември / 2014), тој објасни: […]

21/10/2014, 9:49   Повеќе →
Почина дизајнерот Оскар де ла Рента

Почина дизајнерот Оскар де ла Рента

На 82-годишна возраст почина познатиот моден дизајнер Оскар де ла Рента. Смртта на Де ла Рента настапила како последица на компликации во состојбата на  ракот, кој муј беше дијагностициран во 2006 година. Дизајнерот е родум од Доминиканската република, а како 18-годишен емигрира во Шпанија, каде што дипломирал на Академијата за уметности. Кога е 28-годишен, Де ла Рента е […]

21/10/2014, 8:36   Повеќе →
Кара Делевин ќе покаже и пеjaчки вештини

Кара Делевин ќе покаже и пеjaчки вештини

Британската манекенка Кара Делевин ќе покаже и пејачки способности, откако неодамна го откри актерскиот талент, соопштува британскиот таблоид “Сан”. Во последните осум месеци таа работи со Фарел Вилијамс на песна, со која официјално ќе влезе во музичкиот бизнис. Двајцата решиле да ја следат тактиката на Бијонсе и да ја пуштат песната без претходна реклама. “Тие […]

20/10/2014, 21:45   Повеќе →

Хроника

МВР во акција: Се апсат поранешни фунционери од одбрана и бизнисмени

МВР во акција: Се апсат поранешни фунционери од одбрана и бизнисмени

Полицијата утрово уапси поранешни функционери од одбрана и актуелни бизнисмени. Како што соопштија од МВР, станува збор за неколку лица. Според првичните информации, тие се товарат за криминал тежок неколку милиони долари, а криминалот го правеле при сервисирање на хеликоптери. Акцијата, како што потврдија за МИА од Министерството за внатрешни работи, се уште е во тек,  и […]

21/10/2014, 9:52   Повеќе →
Заврши сослушувањето на притворениот градначалник Бандиќ

Заврши сослушувањето на притворениот градначалник Бандиќ

Уапсените во акција на УСКОК, меѓу кои и  градоначалникот на Загреб, Милан Бандиќ, шефот на Загребски Холдинг Слободан Љубичиќ и Петар Припуз, беа сослушани  вчера во Службата за борба против корупцијата. Некои од уапсените активно се бранеле, ја презентираа својата одбрана и одговорија на сите прашања, додека другите се бранеле со молчење Околу 20 часот […]

21/10/2014, 9:40   Повеќе →
Награда од 111.000 долари за информација на исчезнатите ученици

Награда од 111.000 долари за информација на исчезнатите ученици

Владата на Мексико објави награда од 111.000 долари за точна информација, која ќе доведе до откривање на исчезнатите 43 ученици, на кои има се изгуби секоја трага на 26 септември. Владата објави фотографии на исчезнатите во мексиканските весници, потенцирајќи дека дава награда за информација околу киднаперите. Околу 50 лица беа осомничени за овој случај, вклучувајќи […]

21/10/2014, 9:21   Повеќе →

Убавина и здравје

(ФОТО) Ешли Грин ги открива тајните за совршена фигура

(ФОТО) Ешли Грин ги открива тајните за совршена фигура

Жешката актерка Ешли Грин ја покажува својата совршена форма во новиот број на списанието Women’s Health (ноември 2014). Погледнете што сподели со изданието 27-годишната убавица, позната од сагата “Самрак”: За тоа како одржува здрав начин на живот : “Израсната сум во Џексонвил, Флорида – на брегот на морето. Всушност во првите 14 години од својот живот живеев […]

21/10/2014, 9:38   Повеќе →
Пиваџиите се поуспешни во кревет од кафеџиите

Пиваџиите се поуспешни во кревет од кафеџиите

Кригла пиво на ден  ги удвојува шансите на мажот да стане татко, покажува новото истражување. Според истото истражување, сепак мажите кои сакаат да формираат семејство, треба да сја  намали потрошувачката на кафе, бидејќи само две шољи дневно ги намалуваат нивните шанси за бебе.  Друго истражување покажа дека вегетаријанците имаат пониска содржина на сперма од мажите невегетаријанци […]

20/10/2014, 21:29   Повеќе →
Газираните пијалоци го забрзуваат стареењето

Газираните пијалоци го забрзуваат стареењето

Безалкохолните пијалоци со голема содржина на шеќер го забрзуваат стареењето исто толку колку и пушењето, покажува новото истражување. Научниците откриле дека штетата која газираните пијалоци ја нанесуваат врз здравјето, не се кријат само во дебелината, а дури и го забрзуваат стареењето на клетките, пишува “Дејли Меил”. Клетките на луѓето кои пијат по две лименки на ден, се […]

20/10/2014, 20:08   Повеќе →

Технологии и наука

Зошто банките се однесуваат како технолошки компании?

Зошто банките се однесуваат како технолошки компании?

Во годините по финансиската криза големите банки како Голдман Сакс, Банк оф Америка и Капитал Уан Фајненшл, се концентрираа повеќе на продажбата на средства отколку со својот вообичаен бизнис – стекнување на компании. Во последно време ситуацијата се менува, пишува The Street. Најголeмите финансиски институции во САД почнаа да инвестираат во новите технологиии. Еден светол […]

21/10/2014, 10:06   Повеќе →
Гугл создава супербрза безжична мрежа

Гугл создава супербрза безжична мрежа

Гугл побарал од Федералната комисија за комуникации дозвола да тестира нова технологија за пренос на податоци која може да стане безжичен аналог на широкопојасната интернет мрежа Fiber, пренесе Ројтерс. Уште од 2012-та година компанијата тестира мрежа за пристап на интернет, позната како Google Fiber. Таа поддржува теоретска брзина на пренос на податоци до 1 терабит […]

21/10/2014, 10:04   Повеќе →
Епл сака да ги уништи СИМ картичките

Епл сака да ги уништи СИМ картичките

СИМ картичките се задолжителен елемент за било кој мобилен уред. Без нив врската кон операторот е невозможна. И макар што сме 2014-та година, тие продолжуваат да царуваат, но и постепено да ги намалуваат своите димензии. Меѓутоа, сега тие си најдоа доста сериозен противник – Епл. Иако новите таблети iPad Air 2 и iPad mini 3 […]

21/10/2014, 10:02   Повеќе →