Откриени „суперпреносителите“ на корона: Некои побрзо ја шират заразата

од Aleksandar Petrovski

Некои настани предизвикуваат ширење на инфекцијата. Ваквите собири на „суперпреносители“ стануваат сè почести, предупредуваат здравствените власти. Тие се загрижени дека ваквите настани го загрозуваат секој напредок што е постигнат во борбата против вирусот и намалувањето на бројот на заразени и мртви. Како што завршува летото, температурите се пониски и забавите се движат внатре.

Скоро половина милион „моторџии“ возеа кон Јужна Дакота на почетокот на август, посетувајќи кафулиња, концерти и салони за тетовирање. Фотографиите од собирот покажуваат дека мерките за сузбивање на коронавирусот главно биле игнорирани, пишува Гласот на Америка.

Според извештаите на медиумите, најмалку 263 случаи во 10 сојузни држави потекнуваат од овој собир. Студија која користела телефонски податоци и математички модели наведува дека можат да бидат заразени 260 000 луѓе, што е 12 милијарди долари медицински трошоци.

Супер-преносот не е специфичност само на Ковид 19. Кога имаше епидемија на МЕРС во Јужна Кореја во 2015 година, пет пациенти ја пренеле болеста на 154 лица, а 186 пациенти на никого. Во 2003 година, пет пациенти пренеле САРС на уште 144 лица.

Епидемиолозите забележаа кон крајот на 90-тите години дека респираторните заболувања, сексуално преносливите инфекции и паразитските болести следат правило 20/80: 20 проценти од случаите пренесуваат 80 проценти од инфекцијата. Тој однос може да биде пред 10/90 во случајот Ковид 19, покажува најновата студија.

И луѓето и местата се фактори за суперпренос. Не е јасно зошто, но некои луѓе пренесуваат вируси или бактерии повеќе од другите, вели експертот за заразни болести од Универзитетот Вандербилт, Вилијам Шафнер.
Послаб имунолошки систем и потежок случај на болеста може да значи дека пациентот ќе има и ќе го пренесува вирусот подолго време.

Однесувањето на една личност влијае и на тоа колку ќе го пренесе вирусот. Фактот дека луѓето можат да имаат вирус и да бидат асимптоматски значи дека можат да го пренесат вирусот без да знаат.

„Од таа причина, сите ние мора да носиме маски“, предупредува Шафнер.
Фактор е и каков вид на социјален живот има предавателот. Со ист вид на инфекција, интровертната личност ќе зарази помалку луѓе отколку некој што сака да излегува и да се дружи. Затоа, се препорачува социјално растојание.

Додека експертите сè уште имаат непознати причини зошто одредени луѓе се суперпреносители, Шафнер додаде дека е јасно како се шири вирусот, кога станува збор за локациите.

Продолжената изложеност на вирусот во затворен простор со ограничена вентилација е проблем, како што покажаа некои од првите студии. Во ресторан во Гуангжу, Кина, во јануари, заразено лице преку климатизација го пренело вирусот на девет лица. Во кол центар во Јужна Кореја во февруари, повеќе од 40 проценти од вработените на еден кат се заразиле, сите од истата страна на зградата.

Викање, гласно зборување или пеење емитува повеќе честички од вирусот отколку само дишење. Едно заразено лице ја проширило инфекцијата на 52 други на хорската проба во март во државата Вашингтон.

Од истата причина, здравствените власти се грижат за работењето на локалите и одржувањето забави. Затворениот простор, со многу луѓе што зборуваат гласно, е совршена основа за суперпренос.

loading...

Слични содржини