Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

На клиниката за пулмологија се дезинфицира со „УВ Гард“ – апарат на македонски иноватори

Универзитетската клиника за пулмологија и алергологија со соопштение се заблагодари за донацијата на „УВ Гард“ за дезинфекција на површини и воздух од вируси и бактерии – изум од македонските иноватори Ивица Поцков и Никола Глигоров. Апаратот дезинфицира и површини и воздух, 360 степени наоколу. Ги уништува микроорганизмите кои доаѓаат во …

Повеќе

Се дезинфецираат душеците и теписите во градинките во Карпош (ФОТО)

Со цел отстранување на вируси, бактерии и микроорганизми, во сите објекти на градинките во Општина Карпош, денеска започна процес на дезинфекција и чистење на душеците од креветчињата. Во рамки на оваа акција, ќе се изврши дезинфекција и на теписите, откако претходно целосно се дезинфицираа и просториите во претшколските установи. Овој …

Повеќе

СЦ „Борис Трајковски“ почна со подготовките: Се дезинфецира целиот спортски центар

Спортскиот центар „Борис Трајковски“ соопшти дека во исчекување на одлуката на Владата за олабавување на мерките за спречување и ширење на Ковид-19, почнал со подготовка на содржините во комплексот. Се преземаат, како што се посочува, сите неопходни процедури за подигнување на нивото на хигиената, се спроведува чистење, како и целосна …

Повеќе

Четврта дезинфекција на зградите во Карпош

Комуналните служби на Општина Карпош започнаа со четврта дезинфекција на влезовите од зградите, во кои живеат повеќе од осум домаќинства. -Се дезинфицираат влезните врати и делови од зградите, сандачињата, гелендерот и лифтовите со посебно средства за дезинфекција на јавни површини.Оваа активност на локалната самоуправа претставува дополнителна поддршка за заедниците на …

Повеќе

Се мијат и дезинфицираат на јавните површини во Скопје

За да се заштити здравјето на граѓаните од ширењето на корона вирусот и да се подигне нивото на јавната хигиена, екипите на Град Скопје по вторпат спроведуваат голема акција за миење и дезинфекција на јавните површини во Скопје. -Екипите на ЈП „Паркови и зеленило“ денеска ги мијат и дезинфицираат јавните …

Повеќе

Средства за чистење и дезинфекција кои НЕ СМЕЕТЕ да ги мешате

Препораките за миење раце и дезинфекција во домот треба да се почитуваат, но добро е да знаете и кои средства во вакви услови смеете да ги комбинирате, а кои не. Генерално земено, хемиските супстанци за чистење не треба да ги мешате бидејќи нема да добиете поефикасно средство за дезинфекција на …

Повеќе

Свекрвата на Северина се пофали: Еве каква снаа е Северина

Северина Којиќ деновите ги поминува во Белград, во семејната вила на сопругот Игор Којиќ. Со нив во домашна изолација се и неговите родители, Драган Којиќ Кеба и Олја. Вилата од 330 квадрати е сместена во елитниот дел на Белград, а први соседи им се Лепа Брена и директорот на Гран …

Повеќе

Во Турција се користи колонска вода како дезинфекциско средство

Колонската вода има навистина големо културолошко значење во Турција и е знак на почит, често се дели бесплатно во ресторани и во козметички салони. Со почетокот на ширење на заразата со коронавирус, во Турција порасна побарувачката за колонска вода, наведува агенцијата Анадолу. Традиционалната турска колонска вода се базира на висок …

Повеќе

При честото миење раце потребна е и соодветна нега

Редовното миење на рацете е очекувано и препорачливо, а во овој период задолжителна е и дезинфекцијата. Но, што ако кожата не може да го поднесе до крај сето тоа? Многу луѓе кои имаат сува кожа се соочуваат со проблемот со уште поинтензивно сушење на дланките, но и со пукање и …

Повеќе

Експертите советуваат: Не трупајте гелови за дезинфекција без потреба и не правете ги сами дома

Коронавирусот е вирус кој лесно може да се „тргне“ од рацете, потребно е само темелно да ги измиете, рекла д-р. Ирис Чаберни, докторка на институтот за хигиена во Универзитетската болница во Лајпцинг. Таа напоменува дека „повеќето луѓе“ безпотребно собираат гелови за дезинфекција. Не само што не е потребно, туку може …

Повеќе