Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Најлесната пица-пита од готови кори, одлична за појадок и вечера

Нема полесен начин како да имате највкусна пита со пица-фил во домашни услови, која нема да ве чини премногу, а е едноставна за подготовка. Состојки: 10 готови кори за пита 150 гр сирење 100 гр рендана шунка 100 мл млеко 2 јајца Кечап Малку прашок за пециво Оригано Масло Подготовка: …

Повеќе

Домашна пита без кори со сирење и маслинки

Оваа лесна пита со павлака и сирење всушност нема кори, туку се прави од специјално подготвена смеса во која можете да додавате различни состојки. Потребни состојки: 2 јајца 150 грама брашно 2 лажици гриз 100 милилитри млеко 1/2 прашок за печиво 50 грама маргарин За полнење: 200 грама сирење 200 …

Повеќе

Совршен појадок: Лиснат ролат со павлака и пилешки гради

Овој вкусен ролат од готови кори е подеднакво вкусен и кога е топол и кога е ладен. Може да го јадете и за појадок и за вечера. Ќе го обожаваат и возрасните и децата, а по желба, можете да експериментирате и со други состојки. Состојки: 500 гр кори за пита …

Повеќе

Денеска е Василица, Православна Нова година, а ова е легендата за лебот на Свети Василиј

Свети Василиј Велики е еден од најголемите Отци на Црквата Христова низ вековите. Роден е 330 година во Неокесарија, во Понт, од родители Василиј и мајка Емилија, кои двајцата потекнувале од познати и богати фамилии, но уште позначајни по својата христијанска вера и живот. На овој ден, православните христијани ја …

Повеќе

Вкусна гурманска пита со шунка и сланина

Пројата е пченкарна пита која е секогаш одличен избор за појадок или вечера и што е подеднакво вкусна и топла и ладна. Потребни состојки: 2 јајца 100 гр сирење 100 гр сецкана шунка 100 гр сецкана сланина 200 гр кисела павлака 150 гр пченкарно брашно Половина пакетче прашок за пециво …

Повеќе

Свечена и вкусна: Што треба да имате на трпезата за Свети Никола?

Славата Свети Никола секогаш е за време на големите божикни пости, а тоа подразбира дека трпезата треба да биде посна, без разлика во кој ден се паѓа. Единствено треба да се обрне внимание на тоа дали се паѓа во ден кога се пости строго или пак, кога се дозволени масло …

Повеќе

Овчарска пита: Овој рецепт е најпребаруван на Гугл во 2019

Трендовите во гастрономијата се менуваат често, а се чини дека во 2019 година предност им се давало на традиционалните рецепти, кои се едноставни за подготовка и не бараат комплицирани намирници и готвење. Овчарската пита во 2019 била најпребарувана како рецепт. Се работи за англиски специјалитет од мелено месо и пире …

Повеќе

Пита од готови кори со праз и компири

Питата со праз и компири е идеална за претстојните посни слави, но и за другите денови, било да ја јадете за појадок или вечера. Можете да ја послужите со јогурт или пак, ако држите до посното, со маслинки или кисели краставички. Потребно ви е: 3 поголеми компири Еден праз Масло …

Повеќе

Вкусно и лесно, пита со виршли

Состојки: – 250 мл. јогурт или кефир – 150 гр. брашно – 2 јајца – 200 гр. сирење – 200 гр. виршли или колбаси – 1 лажичка прашок за пециво – сол Подготовка: Сирењето изрендајте го, крупно. Виршлите исечкајте ги на кругови. Јајцата, јогуртот, и малку сол измешајте ги заедно …

Повеќе

Лисната пита со фил од праз и печурки

Оваа пита иако е посна, ќе ви стане омилена и често ќе ја подготвувате. Состојки: 1 кг кори за пита 1 кг свежи шампињони 3 страка праз Сол, бинер 200 мл масло 700 мл кисела вода 300 гр брашно 300 гр гриз Кесичка прашок за пециво Подготовка: Исецкајте ги печурките …

Повеќе