Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Скопје ЗОО: Верверичките си направија празнична велигденска гозба (ФОТО)

И животните од Скопје ЗОО  денекса си се направија празнична велигденска гозба. -Воедно тие се приклучија во спасување животи. Тие ги учат не само најмалите туку и возрасните како периодов да функционираме на социјална дистанца и како да се однесуваме. Кога одите во маркет, кога чекате ред пред аптека или …

Повеќе

Се омажи ќерката на ловецот на крокодили: Забавата била во зоолошка без гости

Бинди Ирвин, ќерката на најпознатиот ловец на крокодили, покојниот австралиски зоолог Стив Ирвин, се омажи за Чендлер Повел. Парот се веча во австралиска зоолошка градина, со што се пофали на социјалните мрежи. Бидејќи во светот владее коронавирусот, тие одлучиле да имаат венчавка без гости. „Имавме мала церемонија и се омажив …

Повеќе

Зоолошката градина Скопје нема да биде отворена за посетители во наредниот период

Скопската Зоолошка градина соопшти дека наредниов период нема да биде отворена за посетители. -Во интерес на јавното здравје и по препораките од Комисијата за заразни болести и Министерство за здравство, ве известуваме дека Зоолошка градина Скопје нема да биде отворена за посетители во наредниот период, се додека траат мерките за …

Повеќе

„Прво ќе те бацам јас, после ти мене“ – љубовната приказни на Флопи и Тобого од Скопската зоолошка градина

Скопската зоолошка градина објави неверојатна фотографија која буквално вреди илјада зборови… Двете жирафи Флопи и Тобого јавно покажаа нежност допирајќи се со муцките. „Прво ќе те бацам јас тебе, после ти мене“ ❤️Флопи & Тобого, напишаа под фотографијата од Скопската зоолошка градина. Зоолошката градина во Скопје веќе седма година по …

Повеќе

Белата лавица Бела е новата жителка на Скопје ЗОО

Од Ходенхаген, Германија пристигна лавицата Бела, млада женка која припаѓа на видот бели лавови. За неколку дена, во Скопје ќе пристигне и белиот лав Чака од Амневил, Франција со кој заедно ќе живеат во пространо живеалиште адаптирано за нивните потреби. Белите лавови се еден од најзагрозените видови во светот, а …

Повеќе

Хорор во Зоолошка градина: Хранел лав, а потоа животното го зграпчило за рака (ВИДЕО)

Посетителите во зоолошката градина во Пакистан биле сведоци на вистински хорор кога по вообичаено хранење на еден бел лав низ решетките на кафезот со своите заби тој ја зграпчил раката на Кануа Пирадита кој му фрлал месо. Додека врискал од болки и се обидел да ја извлече од устата на …

Повеќе

Се снимала како влегува во кафез со лавови и објавила на Инстаграм

Жената која се претставува на Инстаграм под псевдонимот  Quin Empress Myah Laree, при посетата на зоолошката градина во Бронкс, се снимила како влегува во кафезот со лавови и потоа снимката ја објавила на својата страница, со текст дека од ништо не се плаши и дека го обожава сите животни. Иако …

Повеќе