Актуелно
Почетна / Популарно (страница 10)

Популарно

Од идниот викенд во Градскиот парк продавачи само со дозвола

Град Скопје најавува дека од следниот викенд воведува ред за локациите и површината на која ќе може да работат мобилните продавачи, по реакциите на посетители дека се узурпираат патеките во стариот дел на Градски парк со натрупување на подвижни приколки. Јавниот повик за пријавување интерес за користење локации за поставување …

Повеќе

Милошоски најавува нова „бомба“ за Заев во 11 часот

Антонио Милошоски преку неговиот Фејсбук профил објави дека денеска во 11 часот во јавноста ќе сподели материјал од висок јавен интерес. „Денес медиумите ќе бидат запознаени со материјал од висок јавен интерес, доставен од анонимен укажувач. Материјалот е сериозна индиција за злоупотреба на службената положба на поранешниот премиер, преку експлицитно …

Повеќе

Во Италија изолирани 11 села поради коронавирусот, во Кина заразени речиси 77 илјади лица

Единаесет населени места, од кои повеќето во северниот град Ломбардија се изолирани согласно мерките што ги презеде италијанската Влада, по вонредната средба поради епидемијата на новиот коронавирус, јави ДПА. Ниту влегување, ниту излегување од области за кои се смета дека се места од каде се шири заразата  не се дозволени …

Повеќе

Најмалку седуммина загинати во земјотресот од 5,7 по Рихтер на турско-иранската граница

Најмалку седум лица загинаа во силниот земјотрес што погоди регион на границата на Иран со Турција. Меѓу загинатите четири се деца, соопшти Министерството за внатрешни работи на Турција. Земјотрес со јачина од 5,7 степени потресе регион на турско-иранската граница, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар. Епицентарот на земјотресот бил на длабочина …

Повеќе

Китанов: По 30 години, лани за прв пат во државата почнаа да се градат целосно нови мостови

Мостот на реката Вардар на патниот правец Неготино – Радовиш е пример за успешна санација, разликата пред и по санацијата е очигледна, истакна директорот на Агенцијата за јавни патишта и член на ЦО на СДСМ Зоран Китанов. Тој нагласи дека мостовите во изминатите десетина година беа запоставен дел од патниот …

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ: Идната влада на ВМРО-ДПМНЕ ќе финансира половина од трошоците за изградба на нова енергетска фасада во домовите

Мерките и проектите кои што ВМРО-ДПМНЕ ги ветува ќе донесат обнова на Република Македонија, се вели во соопштението на партијата. „ВМРО-ДПМНЕ преку новата програма планира проект со кој ќе им обезбеди на граѓаните енергетска обнова во нивните домови. Тоа практично значи можност секое семејство да дојде до нова фасада и …

Повеќе

СДСМ: За две и пол години просечнаа плата повисока над 4.000 а минималната за 5.500

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија како одговорна партија останува посветена да работи исклучиво во интерес на граѓаните и државата, соопштуваат од партијата. „Со доаѓањето на власт на СДСМ минималната плата прво порасна на 12.000 денари, за потоа да достигне 14.500 денари. Тоа е раст на минималната плата за 5.500 денари за …

Повеќе

Сончево со мала умерена облачност

Времето наутро ќе биде студено, а преку денот сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен променлив ветер. Минималната температура ќе биде во интервал од минус седум до нула степени. Максималната температура ќе се движи од седум до 18 степени. Во следните три дена времето ќе биде …

Повеќе

Ердоган: Турција ќе дејствува поодлучно во Сирија

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска објави дека Анкара ќе постапува порешително во Сирија затоа што во таа земја гинат турски трупи. „Се одлучивме за план на акции и ќе преземеме одлучни чекори“, нагласи Ердоган во говорот што го објави телевизијата НТВ. Тој не прецизираше кои чекори ќе бидат преземени, …

Повеќе

Албанија повторно на „сивата листа“ за перење пари,министерката за правда бара повисоки казни

Албанија повторно се најде на „сивата листа“ за перење пари и други ризици од организиран криминал, од каде беше избришана во 2015 година. Според меѓународната агенција за следење на финансирањето на тероризмот (ФАТФ) додадени седум нови земји на „сивата листа“. Освен Албанија,меѓу 100 – те држави,се најдоа и Барбадос, Јамајка, …

Повеќе