Актуелно
Почетна / Популарно (страница 5)

Популарно

МТСП: Се одложува реализацијата на проектот бањско-климатската рекреација

Согласно мерките за спречување на ширењето и сузбивањето на корона вирус инфекцијата, Министерството за труд и социјална политика информира дека реализацијата и спроведувањето на Проектот бањско – климатска рекреација се одложува, односно нема да се реализира во одредениот термин. „За повторно упатување за користење на услугата, корисниците навремено и дополнително …

Повеќе

Филипче: Состојбата на сите пациенти е стабилна, се чекаат резултатите од седум нови лица

Седум нови лица се тестираат од корона вирус, информираше на денешната прес конференција министерот за здравство, Венко Филипче. Според него, лицата се од Куманово, Штип, Тетово, Охрид и Кичево, додавајќи дека сите престојувале во Швајцарија, Германија и Австрија. “Остаатите пациенти, меѓу кој и 15-годишното момче се во стабилна состојба. Лицата …

Повеќе

Грција ги затвора границите со Северна Македонија и Албанија

Прекинување на патното, морското и авионското поврзување со Северна Македонија и Албанија, е една од одлуките донесени на денешниот состанок на грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис со министри од неговата влада, јави дописничката на МИА од Атина. Како што соопштија од кабинетот на Мицотакис, исклучок од мерката е пренесувањето на стоки …

Повеќе

МВР: Стабилна безбедносната состојба во Дебар и Центар Жупа

Во Дебар и Центар Жупа, безбедносната состојба во изминатото деноноќие беше стабилна, соопшти Министерството за внатрешни работи. Оттаму посочија дека во текот на ноќта, не се регистрирани собирања на граѓани на јавни места, нема нарушувања на јавниот ред и мир, нема кражби или други имотни деликти. Полициски службеници, согласно оперативниот …

Повеќе

Потврдени првите кандидатски листи за изборите на 12 април

Државната изборна комисија (ДИК) на денешната седница ги потврди кандидатските листи на партијата Глас за Македонија за пет изборни единици. Носител во првата изборна единица на Глас за Македонија е Солза Грчева, во втората Адријана Богдановска Тоскиќ, во третата изборна единица Лидија Горачинова Илиева, во четвртата Гоце Златев и во …

Повеќе

Општина Центар и здружението „Хуманост“ формираат мобилен тим за помош на стари лица

Општина Центар во соработка со Здружението за поддршка и развој „Хуманост” формира мобилен тим со цел поголема колективна безбедност и превенција од вирусот Ковид-19. „Поради новонастаната ситуација, а со цел да не остваруваат непосреден контакт со останати лица и да се изложуваат на дополнителна опасност, сите возрасни лица над 60 …

Повеќе

Миење и дезинфекција на Клиничкиот центар „Мајка Тереза“

Во текот на денешниот ден екипите на јавното претпријатие „Комунална хигиена“ започнаа голема акција за миење и дезинфекција на улиците во внатрешноста на Клиничкиот центар „Мајка Тереза“ во Скопје. Како што соопшти Град Скопје, оваа интервентна дезинфекција и чистење на улиците во рамките на Клиничкиот центар е една од серијата …

Повеќе

ДИК бара преиспитување на одлуката за изборите на 12 април

Државната изборна комисија (ДИК) пред утрешниот состанок на Советот за безбедност свикан кај претседателот Стево Пендаровски во врска со ширењето на коронавирусот побара од државниот врв да ја преиспита одлуката за одржување на предвремените парламентарни избори на 12 април. Членовите на ДИК на денешната седница, укажаа дека не станува збор …

Повеќе

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ наместо кај граѓаните парите ги насочи кон фирмите на Заеви и на високите функционери во власта

Лажните ветувања за живот и за економски процут се претворија во општ грабеж, економски колапс и уназадување на државата, велат од ВМРО-ДПМНЕ. „Македонија во време на СДСМ има убедливо најнизок раст на БДП, не само во регионот туку и во Европа. Македонија има најмалку странски инвестиции по глава на жител …

Повеќе

Владата му препорача на ЈО приоритетно да постапува по предметите во врска со одлуките и мерките за спречување на коронавирусот

Јавното обвинителство итно и приоритетно да постапува по предметите што се во врска со одлуките и мерките за спречување на коронавирусот, препорака до сите работодавачи таму каде што е можно да се организира работа од дома, на затворените копнени гранични премини се дозволува исклучиво премин на товарни возила, се дел …

Повеќе