Актуелно
Почетна / Архива на ознаки:

Архива на ознаки:

Да се чува куче не е само да се фалиш, пожелно е да зачистиш по него

Големите количества измет по парковите, кои деновиве може сите да го забележат, укажуваат дека многу граѓани сѐ уште немаат правилен однос кон обврската да се грижат за својот миленик. Сопствениците на домашните миленици се должни да го соберат отпадот што го прават милениците. Ова е казниво во согласност со Законот …

Повеќе

7 совети за грижа за вашето милениче во текот на пандемијата

Домашното милениче е член на вашето семејство и не смеете да заборавите на него, па дури и можеби треба да обрнете уште повеќе внимание и да му дадете љубов. Но, најпрво, да го расчистиме можеби најчестото прашање во овие услови: Дали може да нè заразат милениците? 1. Мачките и кучињата …

Повеќе

Раперот одеднаш исчезнал од социјалните мрежи: Фановите загрижени

Раперот Стормзи ги избришал своите профили на Инстаграм и Твитер, кратко откако објави дека ја добил својата прва „Грегс црна картичка“. Оваа картичка му дозволува доживотна храна во „Грегс“ ланецот на ресторани. Фановите биле изненадени, па на социјалните мрежи се појавија многу објави во кои се прашува каде е Стормзи …

Повеќе

СДСМ: Започнува реализација на еден од најголемите проекти за заштита на животната средина-пречиститлна станица во Скопје

Почнува со реализација пречистителната станица Скопје која ќе се гради на реката Вардар, како една од најголемите инвестиции за инфраструктурен проект за заштита на животна средина во земјава, соопштија од владеачката СДСМ. „СДСМ трајно го решеава третманот на отпадни води во Скопје. Инвестираме во проект што му е ургентно потребен …

Повеќе

Овие навики за нега всушност, се само губење време

Секој од нас има своја рутина за негување и средување, почнувајќи од основното туширање и миење коса, па до стилизирање и други видови разубавување. Но, дали сте размислиле колку од тие чекори ви се навистина потребни? Дали можеби некој е погрешен? Колку време ви одзема целото тоа? Негата не треба …

Повеќе

Сопствениците ги фотографираат своите мачки најмалку 7 пати дневно

Според анкета на OnePoll, спроведена на Националниот ден на мачките, 29 октомври, просечен сопственик поминува околу 1000 часови со своето милениче и го фотографира најмалку седум пати во текот на денот. Анкетата покажала и дека 42% од испитаниците имаат врамена фотографија од својата мачка или од друга и ја чуваат …

Повеќе